Historie internetu: 20 velkých, překvapivých i bizarních okamžiků

Podívali jsme se do blízké i vzdálenější historie internetu a vylovili z ní několik zajímavých momentů, které stojí za pozornost. Tady jsou. 

 

 

Zapnutí ARPANETu (1966)


Bez úplného počátku internetu by tento článek nebyl kompletní. Síť ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) spustilo Ministerstvo obrany Spojených států s myšlenkou spojit několik sítí do jedné, aby bylo možné sdílet důležité informace "v případě katastrofy" – přeci jen šlo o dobu vrcholné Studené války. 


Jednalo se o decentralizovanou síť, která neměla žádné ústředny, a tak jí nešlo jednoduše vyřadit. Data sítí proudila rozdělená na pakety (menší bloky umožňující spolehlivější komunikaci) a později síť začala fungovat na základě protokolů TCP/IP, které internet s obměnami používá dodnes.

 


Memy (1976)


Richard Dawkins, autor knihy Sobecký gen, vymyslel v roce 1976 termín "mem" a chtěl jej používat v souvislosti s evoluční biologií. Pak ale přišel internet a výraz se ujal trochu jinak. Jen pro úplnost, mem je něco na způsob genu, ale nese kulturní informaci – zpravidla jde o obrázek s textem nebo video, které se rychle začne šířit mezi lidmi a dostane se do povědomí. 


V rozhovoru z roku 2013 Dawkins řekl: „Internet je prvotřídním prostředím pro šíření memů a není divu, že se na internetu ujal výraz 'mem', protože přesně takový je.“


Až budete příště odkazovat nebo sdílet nějaký mem, můžete Dawkinsovi poděkovat za to, že nám poskytl výstižný termín, který je všeobecně srozumitelný.

 

 

Chuck Norris mem

Mem s Chuckem.

 

 

Zrození SPAMu (1978)


První SPAM na světě odeslal v květnu 1978 Gary Thuerk, který rozeslal zprávu stovkám uživatelů sítě ARPA. „Považoval jsem to za e-mail marketing,“ řekl Thuerk o svém hromadném nevyžádaném e-mailu propagujícím uvedení nového produktu na trh.


Thuerk vydělal své společnosti díky prodejům plynoucím z tohoto SPAMu spoustu peněz, ale také poznamenal, že "téměř okamžitě začaly přicházet stížnosti". To se nezměnilo. Lidé neměli rádi SPAM tehdy a rozhodně ho nemáme rádi ani teď. 


Odhaduje se, že více než 50 % veškeré e-mailové komunikace nyní tvoří SPAM, naštěstí nás do jisté míry před přívalem nevyžádané pošty chrání SPAM filtry a pokud jde o reklamní komunikaci, můžeme se v každém e-mailu odhlásit z přijímání.

 

 

Vítejte, domény (1986)


V roce 1986 představil Jon Postel světu domény nejvyšší úrovně (.com, .org, .gov, .edu a .mil).
Postel byl počítačový vědec, který vedl systém doménových jmen (DNS) a pro své obrovské know-how byl ve své době označován za „boha internetu“.

 

Užitečný tip: Pokud máte e-mailovou adresu s koncovkou .edu, můžete získat

přístup k šestiměsíčnímu členství v programu Amazon Prime zdarma. Výhodné

nabídky s e-mailem .edu nabízejí také společnosti Adobe, Spotify a další. 

 

 

Optický kabel spojuje kontinenty (1988)


Na technologii přenosu dat přes optická vlákna lidé pracovali už od 20. let 20 století. Dlouho se ale přenos kvůli velké ztrátovosti dat nedařil. Nicméně se vědci nevzdali a v roce 1988 propojil Severní Ameriku a Evropu první optický kabel.


Na rozmach optických sítí, které internet dovedly závratnou rychlostí až do domácností, jsme si však museli počkat až do začátku nového milénia, kdy nastal boom výstavby optických sítí.

 

 

Photoshop se hlásí o slovo (1990)


V únoru 1990 vydala společnost Adobe první komerční verzi programu Photoshop, která navždy změnila pravidla pro úpravu fotografií. Dnes je stále nejpoužívanějším nástrojem pro úpravu digitálních fotek. 

 

 

Adobe Photoshop 1990 - ukázka rozhraníAdobe Photoshop 1990 - ukázka rozhraní.

 

 

Web se stává „World Wide“ (1991)


V roce 1991 došlo ke spuštění prohlížeče World Wide Web (www). Stalo se tak v CERNu v týmu Tima Bernerse-Leeho. Tento britský fyzik tím způsobil revoluci ve způsobu, jakým svět sdílí a zpracovává informace. 


Nejlepší je, že i dnes na tomto původním prohlížeči rozjedete řadu webových stránek. V menu stačí kliknout „Document“, následně na „Open from full document reference“ a zadat url webové stránky.

 

 

Mosaic - první široce používaný prohlížeč (1993)


V lednu 1993 vstoupil na trh Mosaic - první populární webový prohlížeč. Hlavní důvod, proč si uživatelé Mosaic rychle oblíbili, bylo mimo jiné to, že umožňoval na stránkách zobrazovat obrázky!


Bez obrázků a videí si dnes webové stránky neumíme představit, ale v dřevních dobách internetu šlo jen o texty podobné spíše wordovským dokumentům. Ostatně, hezky je to vidět na Worl Wide Web - prvním prohlížeči vůbec (viz předchozí).

 

 

Mosaic prohlížeč

 

 

První živý přenos videa na internetu (1993)


Čekáte, že šlo o přenos vystoupení celebrity? Pokud existují celebrity ve světě konvic na překapávanou kávu, tak nepochybně. 22. 11. 1993 se z Univerzity Cambridge uskutečnil první live stream, jehož hlavní a jedinou hrdinkou byla kávová konvice. 


„Byla to buď prázdná konvice, nebo plná, nebo ve vzrušujících chvílích třeba poloplná,“ komentoval dění s nadsázkou dr. Stafford-Fraser.

 

 

Yahoo mění pravidla vyhledávání (1994)


V únoru 1994 se zrodila společnost Yahoo. Stránky, které vytvořili David Filo a Jerry Yang, se původně jmenovaly "Jerryho a Davidův průvodce po World Wide Webu". Ještě že to změnili, protože zadání tohoto názvu do vyhledávacího řádku by tento, ve své době nejpoužívanější, vyhledavač dozajista hned ze startu diskvalifikovalo.

 

 

První webkamera (1994)


První webová kamera Connectix QuickCam byla (americké) veřejnosti k dispozici v roce 1994. Dokázala zachytit pouze obraz 320×240 px. Černobílá byla tehdy „in“, takže na barvy zapomeňte a kompatibilita fungovala jen s počítačem Mac.

 

 

Amazon začíná v garáži (1995)


Jeff Bezos spustil Amazon v červenci 1995. Dnes je těžké uvěřit, že toto gigantické online tržiště začínalo jako skromný internetový obchod s knihami. Jeff zboží skladoval přímo ve své garáži. Už na začátku měl ale velkou ideu, že chce prodávat přes internet „úplně všechno“ a knihy si vybral jako výchozí bod. Správná volba!

 

 

Internet se stává wireless (1997)


WiFi se poprvé stalo přístupné veřejnosti v roce 1997.  Soubor standardů IEEE802.11, které definují komunikaci pro bezdrátové místní sítě (WLAN), vedl ke způsobu používání internetu, jaký známe dnes – přes WiFi routery a mobilní telefony, bez nutnosti připojení počítače a dalších zařízení k síti kabelem. I díky tomu se internet stal prakticky všudypřítomný.

 

 

Google přebírá otěže (1998)


Vyhledávač Google založili Sergey Brin a Larry Page v roce 1998, i když na projektu pracovali už od roku 1996. Na začátku indexoval okolo 60 milionů stránek a od ostatních vyhledávačů se lišil tím, že neobtěžoval vyskakovacími okny s reklamou. Zisky z reklamy přišly až v roce 2000 spuštěním služby AdWords – cena za proklik tehdy začínala na 5 centech.


Dnes si Google drží prakticky monopol mezi vyhledávači – celosvětově na něj spoléhá přes 93 % uživatelů internetu. 

 

 

Svobodné sdílení hudby… (1999)


Jen krapet nelegální. Napster v roce 1999 změnil pravidla hry. Umožňoval lidem přístup k souborům, většinou MP3 hudbě, a jejich sdílení bez omezení. Napster rostl závratným tempem, ale nakonec ustoupil Spotify, iTunes a podobným placeným streamovacím službám. Předtím však přirozeně naštval celou řadu hudebních hvězd i produkčních společností a vysloužil si řadu žalob. Každopádně změnil hudební průmysl, jak ho známe.

 

 

Encyklopedie? Ale kdeže, Wikipedie! (2001) 


Wikipedie se ukázala světu 15. ledna 2001 a stala se jedním z prvních míst, kde lidé hledají různé informace. Vlastně všechny informace. Jde patrně o nejodkazovanější informační zdroj na internetu.

 

 

Facebook ukazuje svou tvář a my s ním (2004)


Předtím, než se stal platformou pro vyjádření čehokoli byl Facebook adresářem pro vysokoškolské studenty, který měl pomoci lidem ze stejné školy navázat mezi sebou kontakt. Stránka byla spuštěna 4. února 2004 a během první noci získala 1 000 registrovaných uživatelů.

 

 

YouTube zveřejňuje první video (2005)


V únoru 2005 vytvořili bývalí zaměstnanci společnosti PayPal webovou stránku s názvem YouTube. Prvním videem nahraným na tuto stránku se stal 19sekundový klip jednoho ze zakladatelů, devatenáctiletého Jaweda Karima, v zoologické zahradě v San Diegu s názvem „Me at the Zoo“. Ve videu stojí před výběhem se slony a komentuje jejich „parádní choboty“. 

 

 

Apple začíná prodávat první iPhone (2007)


29. června 2007 vydala společnost Apple první iPhone. Na svou dobu měl skvělý barevný displej s rozlišením 480 × 320 px, 128 MB RAM, uložiště 2, 4, 8 nebo 16 GB a foťák s rozlišením 2 megapixely.

 

 

iPhone 1 - první generaceiPhone 1

 

 

Instagram a mobilní focení (2010)


Od roku 2010 už lidi nefotili jen do mobilu, ale i s vidinou sdílení na Instagramu. Po svém spuštění v říjnu 2010 se stal rychle jednou z nejrozšířenějších platforem sociálních médií. Jen během prvního dne získal 25 000 uživatelů a dnes jde o druhou nejpoužívanější sociální síť po Facebooku.

 

 

Výhodné připojení od Nordicu


I když víme, že internet s téměř 100% jistotou doma máte, zkuste si online ověřit, jestli pro vás nemáme lepší nabídku. Náš internet je bez závazku a získáte k němu i další výhody. Nebo zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu – internet je jeho parketa. Poradí vám, jaké připojení je pro vaši domácnost nejvhodnější.