Jak si zrychlit internet na doma

Platíte si rychlý internet, ale přesto vám běží pomalu? Možná hned není potřeba proklínat svého poskytovatele. Často se totiž chybička nachází jinde. Tady je několik osvědčených triků, kterými svůj internet na doma můžete zrychlit a současně je zvládnete sami.

 

 

Jak na WiFi router


Že by to bylo tak jednoduché?

 

Věřte tomu, nebo ne, ale jedním z nejčastějších důvodů pro pomalý internet je špatné umístění domácího WiFi routeru. Následkem je slabý signál v místech, kde by se vám, jak na potvoru, hodil nejvíc. Pro zrychlení internetu tak často stačí router přemístit z rohu místnosti více ke středu. Ideální pozice je například na polici nebo na místě, ze kterého je na router vidět ze všech místností. Router taky určitě nepatří na podlahu. Signál se totiž šíří rovnoměrně všemi směry a na zemi jej bude pohlcovat podlaha.

 

Bílý domácí Wi-Fi router na poličce

 

Nevysíláte na přetíženém kanále?

 

Internet dnes používá téměř každá domácnost. Na stejné frekvenci se tak může sejít i několik sousedů. V praxi se pak signály z jejich WiFi routerů vzájemně ruší. Nejčastěji se to děje například v bytových domech, kde je takové rušení lehce měřitelné. Nejjednodušším řešením je přeladit router na kanál, který ideálně nepoužívá nikdo ve vašem okolí.


K tomu postačí aplikace Wi-Fi analyzer nebo třeba inSSIDer. Na internetu jsou ke stažení zdarma. Pokud uvidíte, že váš WiFi router využívá stejný kanál jako více sítí ve vašem okolí, přelaďte ho. Každý router má nastavení kanálu trochu odlišné, proto je dobré si najít tištěný manuál, případně si postup přeladění pro váš router najít na internetu. Nebo zavolat na technickou podporu svého poskytovatele připojení.


Čas od času router restartujte

 

Hádejte, na co se vás poskytovatel internetu zeptá na zákaznické lince jako první? Zařízení je zkrátka dobré jednou za čas restartovat. Pomůže to častěji, než byste čekali.

 

Router a další elektronika v jeho okolí

 

Trable může způsobovat i umístění routeru vedle televize nebo další elektroniky, jako je například mikrovlnka nebo počítač. Ideálně byste měli mít mezi počítačem a routerem prázdný prostor a obě zařízení by neměla oddělovat žádná zeď.


Pořiďte si repeater anebo silný WiFi router

 

Repeater je příslušenství k zesílení Wi-Fi signálu. Jeho název v dosloveném překladu znamená opakovač a přesně to dělá. Přijme signál a „opakuje“ ho např. v další místnosti, v patře nebo na terase. V případě, že se ale signál bude šířit na přetíženém kanále, jeho kvalita se ani použitím repeateru nezlepší. Před jeho nákupem se proto raději ujistěte, že jste provedli všechny kroky uvedené výše.


V některých případech pomůže i zakoupení silného WiFi routeru, který je schopen bezdrátově přenést vyšší rychlosti. Nezřídka se totiž stává, že si uživatelé platí několika set megabitové tarify, ale jejich domácí routery nejsou na tak vysoké rychlosti stavěné.

 

 

I prohlížeč může načítání stránek urychlit

 

Vypněte si nepotřebné doplňky

 

Jestli používáte k surfování po internetu zastaralý Internet Explorer, zkuste ho vyměnit třeba za Mozillu Firefox, Google Chrome nebo Operu. Každý prohlížeč funguje trochu jinak. Každý také nabízí různé doplňky, z nichž pro vás nemusí být všechny užitečné, takže si ty zbytečné vypněte (stačí si v nastavení najít tzv. rozšíření). Načítání internetu se tím zase o něco zrychlí.

 

Okno nastavení doplňků v prohlížeči Google Chrome. Do nastavení se dostanete kliknutím na tři tečky vpravo nahoře → Další nástroje → Rozšíření.

Obr.: Okno nastavení doplňků v prohlížeči Google Chrome. Do nastavení se dostanete kliknutím na tři tečky vpravo nahoře → Další nástroje → Rozšíření.

 

Vyvarujte se velkého množství záložek

 

V prohlížeči zavírejte záložky, které nepotřebujete. Můžou se vám v nich načítat videa, zprávy nebo facebookové zdi, které zrovna nepotřebujete, a tím si zpomalujete načítání toho, co zrovna sledujete.

 

 

Počítač si čas od času zaslouží úklid


Zbavte se souborů a programů, které nepotřebujete

 

Kolik máte volného místa na disku? Jestli se před stahováním filmu musíte nejdříve rozhodnout, které fotky zvířecího miláčka smazat, není to dobré. Úklid souborů a smazání toho, co nepotřebujete, povede ke zrychlení počítače a tím pádem i internetu. Pokud v počítači nemáte dost prostoru, pořiďte externí harddisk (či cloudový prostor) a soubory přesuňte. Stejně jako se zbavíte nepotřebných souborů, se zbavte i nepotřebných programů. Programy, které vám v počítači zůstanou, pak průběžně zavírejte, když s nimi nepracujete.

 

Klávesnice notebooku, na které je malý šnek.

 

Zkuste nástroj pro optimalizaci systému

 

Vyzkoušejte tzv. čističe digitálního nepořádku. Jde o programy, které umí uklidit nepoužívané a neplatné položky z registru vašeho počítače nebo dočasné soubory. Zkuste třeba CCleaner nebo FREE PC Cleaner. Oba jsou zdarma.


Pozor na viry a zastaralé železo

 

Dalším šotkem, kvůli kterému můžete mít pomalý počítač a připojení, jsou viry. Nejlépe si proto pořiďte antivir (řada z nich má bezplatnou verzi) a jednou za měsíc si udělejte sken počítače. A jestli máte doma počítač ještě z doby kamenné, který se načítá půl hodiny a už mu nic nepomůže, tak by stálo za to pořídit si nový. Pokud vám zkrátka bude rychle běhat počítač, bude i používání internetu pohodlnější.

 

 

Vše máte vyladěné a přesto internet hapruje?

 

Kontaktujte svého poskytovatele a sdělte mu své výhrady. V mnoha případech vám zvládne pomoct. Pokud se trable opakují, pak je na místě uvažovat o jeho změně. Zkuste si online ověřit, jaký tarif od nás můžete mít. Všechny naše služby jsou bez závazku. Věříme totiž ve svobodu a férový přístup.