Bezdrát, nebo kabel? Aneb jakými způsoby se můžete připojit k internetu

Řešíte, jaký internet si pořídit domů nebo jak se připojit na chatě? Obecně můžeme internetové připojení rozdělit na bezdrátové a kabelové. Jednotlivých technologií je však mnohem víc a často se významně liší v rychlostech i stabilitě. 

 

Každý způsob připojení má své výhody a limity s ohledem na lokalitu. Větší nabídku možností mají nepochybně obyvatele sídliště města než rodina, která žije na venkově. Tak se na jednotlivé typy připojení pojďme podívat pěkně zblízka.

 

 

Bezdrátový internet

 

Wi-Fi 

 

V Česku jde o velmi oblíbený způsob připojení. Na rozdíl od západní Evropy u nás existují stovky WiFi providerů (poskytovatelů). Internetový signál poskytovatel šíří ze svého vysílače (přístupového bodu) a ten pak přijímá anténa umístěná na domě. Kabel z antény pak vede buď rovnou do vašeho počítače nebo do Wi-Fi routeru. Jedinou podmínkou tohoto způsobu připojení je dobrá viditelnost mezi anténou a vysílačem.

 

V našich podmínkách probíhá přenos signálu nejčastěji na frekvencích 2,4 GHz nebo 5 GHz a protože nejde o licencované frekvence, může být vysílání teoreticky rušeno signály jiných poskytovatelů. Do kvality příjmu signálu do určité míry promlouvá i zhoršené počasí, třeba sníh či déšť, byť fér je současně přiznat, že aby počasí nějak výrazněji do kvality signálu promluvilo, musí jít o pořádný slejvák nebo hustou chumelenici. U WiFi se reálné rychlosti pohybují v řádu desítek megabitů za sekundu, což splňuje běžné požadavky moderních domácností. A pokud má poskytovatel vše dobře nastavené, připojení pro většinu smrtelníků bohatě stačí. 

 

WiFi nové generace 

 

V poslední době začali poskytovatelé ve větší míře nabízet i Wi-Fi připojení s teoretickou rychlostí několika gigabitů za sekundu, v praxi pak jde o rychlosti okolo 30 až 250 Mb/s. Jde o technologii fungující na frekvenci 60 GHz, jejíž výhodou je kromě rychlosti přenosu dat i menší pravděpodobnost rušení signálu jinými poskytovateli. Frekvence sice totiž není licencovaná (viz níže), ale síť vysílačů vzniká podle regulí Českého telekomunikačního úřadu tak, aby se signály poskytovatelů vzájemně nepřekrývaly. Nevýhodou technologie je naopak kratší dosah signálu (do cca 400 metrů), což musejí poskytovatelé řešit vytvořením hustější sítě vysílačů. Pro srovnání, u pásem 2,4 resp. 5 GHz (běžná WiFi) může být vzdálenost od vysílače až 2,5 km.

 

Připojení vzduchem přes licencované pásmo 

 

Další možnost, jak bezdrátově připojit vaši domácnost k internetu, je licencovaná frekvence 3,7 GHz určená pro 5G sítě. Internetové připojení v tomto spektru nabízí v Česku jen několik operátorů, kteří jej vydražili v aukcích Českého telekomunikačního úřadu. Zjednodušeně řečeno, taková síť představuje dálnici o třech jízdních pruzích, na kterou mohou vjet jen motoristé s určitou značkou auta (tedy zákazníci určitého poskytovatele). Licencované pásmo je vyhrazené a rušení z ostatních sítí je díky tomu prakticky nulové.

 

Princip připojení u zákazníka je stejný jako u Wi-Fi – operátor má vysílač a přijímací anténa zprostředkuje signál do domácího routeru. K němu pak můžete připojit notebook, telefon nebo jakékoli chytré zařízení v domácnosti. Největším průkopníkem této technologie v Česku s více než tisícovkou vysílačů pokrývajících přes třetinu českých domácností je Nordic Telecom (tedy my). 

 

 

Internet kabelem

 

Optický internet

 

Jednou z vyhledávaných variant internetového připojení v domácnostech je v posledních letech tzv. optika. A není se čemu divit. Umožňuje stahovat i odesílat data v řádu stovek megabitů za sekundu a poskytovatelé nabízejí i tarify s rychlostí 1 Gbit/s (1000 Mb/s). Nevýhodou je, že optika není a pravděpodobně jen tak nebude k dispozici v menších obcích, protože výstavba takové sítě je poměrně nákladná a všude se nevyplatí. I tak se ale počet optických přípojek zejména ve městech v posledních letech výrazně zvyšuje. Zkuste si zkontrolovat, zda váš dům nebo byt není připojen optickým kabelem, abyste mohli výhody bleskového a přitom stabilního internetu využívat i vy.

 

DSL připojení 

 

V případě, že ve svém bytě máte přípojku na pevnou telefonní linku, což je vysoce pravděpodobné, může vám internet obstarat technologie DSL. V tuzemských podmínkách se setkáte buď se starším standardem ADSL nebo s novějším VDSL. Druhý z nich nabízí znatelně vyšší rychlosti (nižší stovky megabitů za sekundu), a to jak při stahování, tak při odesílání dat. Klíčovou předností tohoto typu připojení je poměrně vysoká stabilita. Rychlost DSL internetu závisí na vzdálenosti domácnosti od nejbližší předsunuté telefonní ústředny (DSLAM). Přípojku u zákazníka zajišťuje telefonní zásuvka, ke které se připojí vlastní DSL modem/Wi-Fi router. Jde sice o starší technologii, ale i dnes obstojí a stále dochází k jejímu vylepšování.

 

LAN (Local Area Network) 

 

Nejedná se až tak o technologii připojení k internetu, ale spíš o zavedení internetové konektivity do určitého místa (typicky) v bytovém domě. V podstatě jde o rozvedení internetové konektivity do jednotlivých bytů pomocí metalických kabelů. Samotné parametry LAN připojení pak závisí na tom, jakou technologií je internet do takového bytového domu přiveden. Může jít o bezdrátový spoj (přijímací anténa na střeše) nebo pomocí optického kabelu. 

 

Ajťák na příjmu poradí s optimálním připojením

 

Jaké možnosti připojení k internetu se nabízí ve vaší lokalitě? Můžete mít něco lepšího, než právě používáte? Zkuste si ověřit, jaký tarif můžete získat u nás. Mimochodem, všechny naše služby jsou zcela bez závazku.

 

Nově můžete využít i službu „Ajťák na příjmu“. Náš expert vám po telefonu poradí se vším, co se točí kolem internetu nebo elektroniky u vás doma. Ať již jde o různé aplikace, instalaci, problém s počítačem nebo televizí, zapomenutým heslem, e-mailem apod. A samozřejmě vám pomůže i s rozhodnutím, jaké domácí připojení k internetu je ideální právě pro vás.