Bezpečnost na internetu: Co dělat a čemu se vyhnout. Aneb oslavte s námi Safer internet day!

Možná vám připadá, že poslední dobou je těch bezpečnostních rad, jak se chovat na internetu, nějak moc. S různými tipy a postupy se setkáváme nejen na specializovaných webech, ale téma často rezonuje i v běžných médiích. A je to dobře. Meziroční srovnání totiž ukazuje, že počet obětí hackerů se v roce 2023 zdvojnásobil.

 

Můžeme být proto rádi, že existují iniciativy, které se bezpečností na internetu zabývají. Jednou z nich je i Den bezpečnějšího internetu (Safer Internet Day), který letos vychází na 6. února. Jeho cílem je propagovat bezpečné a zodpovědné používání internetu zejména mezi dětmi, mladými lidmi a seniory. 

 

Internet Safer Day začal v roce 2004 jako iniciativa projektu EU SafeBorders

a Insafe (European Safer Internet Network). Projekt se postupně rozšířil

a stal se významnou událostí v kalendáři online bezpečnosti ve více než

190 zemích.

 

Při této příležitosti jsme připravili několik jednoduchých, a přitom důležitých pravidel, jak se chovat v online prostoru tak, abyste udrželi svá data, peníze, identitu i duševní pohodu v zóně bezpečí.

 

 

Internet a bezpečnostní statistiky


-    Počet obětí ransomwaru v březnu 2023 byl téměř dvojnásobný oproti předchozímu roku. (Forbes)
-    74 % případů narušení kybernetické bezpečnosti je způsobeno lidskou nedbalostí. (Verizon)
-    Počet narušení bezpečnosti se během covidu zvýšil o 68 procent. (CNET)
-    V loňském cílil ransomware na 66 procent organizací. (Sophos)
-    94 % malwaru je doručováno e-mailem. (Verizon)

 

 

Co nedělat na internetu

 

Nesdílejte své osobní údaje 

 

Jedna z nejvíce přehlížených rad se týká osobních údajů. Často bez zaváhání sdílíme osobní informace na diskusních fórech nebo na sociálních sítích. Zlaté pravidlo zní: Co jednou dáte na internet, jen tak nesmažete. Vše se ukládá (často i sdílí mezi různými platformami) a i když třeba následně údaj smažete, může už být dávno uložený bez vašeho vědomí na jiných místech. 

 

Zvlášť zranitelné jsou děti. V době nastupující umělé inteligence lze např. jejich fotky využít k manipulaci nebo kyberšikaně a mohou sloužit jako vítaná „pozvánka“ pro sexuální predátory nebo doxxery.


Celé je to o tom, že hackeři si mohou poskládat kousky vašich osobních informací z různých zdrojů a následně tak vést přesvědčivý phishingový útok (více níže). Mohou také použít informace z vaší digitální stopy k prolomení hesla. Docela běžný příklad za všechny: brány svému účtu např. otevíráte i tím, když na Facebooku sdílíte informace o svých domácích mazlíčcích, které se shodují s jednou z tajných odpovědí při zapomenutí hesla.

 

 

Nestahujte z neznámých zdrojů


Dvakrát nebo raději třikrát si rozmyslete, než začnete stahovat nelicencovaný software, pirátské programy nebo soubory ke stažení z nedůvěryhodných webových stránek a odkazů. Takové stahování často obsahuje malware - viry, trojské koně nebo spyware atd. 

 

 

Neotevírejte podezřelé přílohy


Pozor na přílohy e-mailů, nejen s příponou exe, ale i pdf nebo doc. Mohou vás přesměrovat na škodlivé weby nebo obsahovat malware. Další zlaté pravidlo zní: Otevírejte jen přílohy z prověřených zdrojů. Zvědavosti dejte průchod nejlépe jinde. 

 

 

Pokud to není nezbytné, nepoužívejte veřejnou Wi-Fi síť


Používání veřejné Wi-Fi sítě v parku, nákupním centru nebo na letišti může být pohodlné, ale i riskantní. Takové sítě nejsou tak bezpečné jako sítě chráněné heslem. Podobně jsou na tom Wi-Fi sítě, u kterých je heslo veřejně dostupné (typicky v restauraci nebo kavárně). Stejně jako jste připojení vy, může se na Wi-Fi připojit i hacker, který sleduje, co se na síti děje. Hackeři také mohou vytvořit falešné veřejné Wi-Fi sítě, aby ukradli vaše data nebo zaútočili jako Man-in-the-Middle.

 

Třetí zlaté pravidlo: Pokud už musíte použít veřejnou WiFi, nepřihlašujte se do bankovnictví a dalších citlivých účtů. Více tipů, jak se co nejbezpečněji připojovat k veřejné Wi-Fi, najdete tady.

 

 

Nevěřte podezřelým e-mailům a hovorům 


Při phishingových útocích aktéři rozesílají podvodné e-maily, textové zprávy (přes SMS, na WhatsUp, Messenger atd.) a vytvářejí falešné webové stránky, které napodobují weby skutečných firem. Vše ve snaze oklamat lidi a přinutit je poskytnout důvěrné údaje, jako jsou hesla, čísla kreditních karet nebo informace o bankovních účtech. 


Pokud uvidíte podezřelý e-mail nebo web, na zprávu nereagujte a neklikejte na žádné odkazy. Nejjednodušší je takovou komunikaci ignorovat, ale lepší řešení je si vše ověřit u společnosti, jejímž jménem se podezřelá komunikace zaštiťuje. To je užitečné hlavně v případě, že jde třeba o vaši „banku“. Čtvrté zlaté pravidlo: Nikdy jen tak nesdělujte hesla, čísla účtů nebo kreditních karet v reakci na nevyžádanou komunikaci.

 

 

Co dělat na internetu

 

Zajistěte si bezpečné připojení


Zabezpečení internetového připojení chrání vaši síť před neoprávněnými uživateli a hackery, a je tak jedním z klíčových pravidel, kterému je dobré věnovat pozornost. 

 

 

1) Aktivujte bránu firewall 


Brána firewall je systém zabezpečení sítě, který chrání vaše připojení řízením příchozího provozu. Např. ve Windows najdete Microsoft Defender, anebo můžete vyzkoušet některý z antivirů (více níže).

 

 

2) Používejte antivirový program a aktualizujte


Jděte nad rámec integrovaného antivirového softwaru vašeho operačního systému. Obecně je vždy lepší dát pár stovek ročně a využívat placený antivirus s prémiovými funkcemi a bez otravných reklam, které v bezplatných verzích musíte strpět. Pokud si však z nějakého důvodu nechcete tento bezpečnostní polštář dopřát, podívejte se na několik antivirů, které jsou zdarma a nabízí velmi dobrou úroveň ochrany. 

 

 

3) Přejmenujte svůj router a změňte heslo do jeho nastavení


Každý router má výchozí název. Hackeři mohou tento údaj využít k identifikaci vašeho zařízení a manipulovat s jeho nastavením, aby pronikli do vaší sítě. Název routerů a heslo můžete snadno změnit v jeho nastavení. 


V nastavení routeru si všimněte mnoha možností šifrování jako WEP, VPA a WPA2. Modernější routery nabízejí také WPA3. Pro svou síť WiFi vyberte nejvyšší protokol zabezpečení. Nejlepší volbou by mělo být WPA2 nebo WPA3. Může se stát, že některé prvky chytré domácnosti nepodporují WPA3 protokol, v takovém případě zvolte WPA2.

 

Nezapomeňte také změnit výchozí hesla připojení k Wi-Fi síti, ale dbejte na následující pravidla. 

 

 

Silná a jedinečná hesla není radno podceňovat


Zvolte si silná a jedinečná hesla pro všechny účty související s vaším internetovým připojením, včetně routeru, WiFi, e-mailu, sociálních sítí atd. 

 

Proč? Téměř 9 z 10 útoků, které prolomí bezpečnostní systém, uspějí právě kvůli slabému heslu. Hackeři mají k dispozici různé technologie, které dokáží slabé heslo rychle prolomit během několika sekund. Naopak prolomení dlouhého hesla, které má přibližně 12 znaků a obsahuje alespoň jedno velké písmeno, jeden symbol a jednu číslici, bude současné technologii trvat desítky až stovky let.


Potrapte trochu svůj mozek a vyhněte se jednoduchým posloupnostem jako "ABC", "12345" nebo známým číslům a datům narození. Víme, že pravidelná aktualizace hesel pak zní jako jedna velká nuda, ale je o to užitečnější pro vaši bezpečnost. Výhody aktualizace slabých hesel na složitá jsou celkem jasné. Aktualizace hesel je však užitečná i v případě, že jste změnili počítač.

 

Tip: zkuste PassKey


Passkey funguje tak, že na počítači otevřete přihlašovací obrazovku (např.

do určitého online účtu) a díky biometrice na svém mobilním telefonu potvrdíte

přihlášení. Bez zadávání hesla, bez opisování kódů. Nemusíte tak řešit

zapamatování hesel. Důležité je, aby stránka tento způsob přihlášení podporovala. 

 

 

Hra a online kurzy zdarma

 

Pokud vás zajímá více o akci Safer Internet Day, podívejte se na stránky Safer Internet Centra Česká republika. Mimo pozvánek na různé akce si tady můžete zahrát i interaktivní hru a najít tipy na zajímavá videa.

 

Vřele doporučujeme i online kurzy Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Nenechte se odradit dlouhým názvem organizace, ani slovem úřad. Kurzy jsou velmi povedené, otevřené široké veřejnosti a většina je zdarma. Navíc jsou zaměřené na různá témata a věkové skupiny. 

 

 

Nordic umí s bezpečností poradit


Pokud si nejste jistí, jak na nastavení zabezpčení routeru nebo nastavení hesla k Wi-Fi síti, rádi pomůžeme. Náš Ajťák na příjmu vám zdarma poradí se zabezpečením internetu a poradí i s výběrem antivirového programu tak, aby seděl přesně vašim potřebám. 


Pokud budete chtít, můžete si u něj také ověřit, jaké připojení k internetu máte ve vaší lokalitě k dispozici. Nebo si jednoduše rychlost a cenu internetu ověřte online. Všechny naše tarify jsou bez závazku.