Jak na home office - tipy pro efektivní práci z domova

Zatímco na západě je práce z domova (nebo taky home office) u řady profesí už dlouhá léta vítaným benefitem, většina Čechů ji lépe poznala až během covidové pandemie. Pro někoho je spíš trestem, pro druhého odměnou.

 

Když loni na podzim dorazila do Česka další vlna koronaviru, využívalo podle průzkumu asociace ABSL home office už v září až 72 % zaměstnanců podnikových, zákaznických či IT služeb. Jen o pár týdnů později se toto číslo zvýšilo až na 90 %. Podle stejného průzkumu uvažovalo 71 % firem z oboru podnikových služeb, že na dva až čtyři dny v týdnu zavede práci z domova i po odeznění pandemie. O tom, že by jejich zaměstnanci v budoucnosti pracovali jen doma, přemýšlela více než desetina oslovených zaměstnavatelů.

 

 

Pro a proti

 

Ta základní pro jsou docela jasná – výhody spočívají např. v úspoře času při cestování mezi domovem a prací, vyšší míře soukromí a komfortu při práci, zejména pak u bezdětných lidí. Člověk si dokáže efektivněji naplánovat svůj den, intenzivní pracovní tempo můžete kompenzovat relaxační procházkou na čerstvém vzduchu nebo jinou pohybovou aktivitou. I nevýhody práce z domova jsou nabíledni. Zejména ti, kteří měli během pandemie doma děti ve školním či předškolním věku, je poznali na vlastní kůži. Docházelo ke ztrátě koncentrace, narušování pracovní činnosti a tím pádem leckde i k napjatým vztahům v rodině. Bez ohledu na to, zda jste příznivci nebo odpůrci home officu, jedno je jisté - práce z domova už tu s námi zůstane. Přinášíme proto několik užitečných rad a tipů, jak být při práci z domova co nejefektivnější a současně nepodléhat stresu. 

 

 

Jasná pravidla 

 

Hodně lidí, kteří začnou pracovat doma, mívá zpočátku potíže nastavit si vlastní řád - dodržovat pravidelný režim. Jak si tedy zorganizovat den? Zkušení harcovníci vyřizují náročnější úkoly v klidu už brzy po ránu nebo naopak pozdě v noci – podle toho, jestli jsou skřivani nebo sovy. Přes den pak už s kolegy a zákazníky po telefonu a mailu řeší spíš běžnou rutinu. A odpoledne pak mohou vyrazit s rodinou třeba do zoo nebo si zasportovat.

 

 

Signál

 

Zkusili jste už práci z domova a pak celý den proseděli v pyžamu? Nikdo po vás samozřejmě nechce, abyste doma u počítače měli oblek nebo kostýmek, ale převléknutím do něčeho pohodlného se mentálně nastavíte do pracovního režimu - mozku zkrátka dáte signál, že je čas na výkon.

 

 

Pracovní koutek

 

Pracovat v posteli může být nouzovým řešením v době nemoci, ale jinak se tomu raději vyhněte. Opět vás to bude svádět spíš k lenošení a odpočinku. Postel raději využijte k příjemnějším aktivitám. Zkuste si doma najít příjemné místo, kde nebudete nikým rušeni. Nepotřebujete žádnou velkorysou pracovnu, stačí dobře zařízený koutek s dostatkem světla, pracovní deskou a ergonomicky nastavitelnou židlí. Ta pravá pracovní pohoda se určitě dostaví.

 

 

Klid a motivace

 

Občas zkrátka doma není z různých důvodů potřebný klid na práci. Soused vedle v bytě vrtá, zrovna když potřebujete být kreativní nebo se soustředit na čísla. Děti, případně manžel/ka tak trochu vyrušují a vy se ne a ne soustředit. Pak je možná lepší zajít do nějaké kavárny a zřidit si kancelář tam. Koho ruch kafetérie rozptyluje, může vyzkoušet některé z coworkingových center, která v posledních letech rostou jako houby po dešti hlavně ve větších městech.

 

Až uvidíte vysoce motivované freelancery ve sdílených kancelářích, kteří tvrdě makají na svém projektu, pravděpodobně vás to bude inspirovat k vyšším výkonům. Zároveň to může být lék na sociální izolaci, tedy odvrácenou stránku home officu.

 

 

Appky, které vám pomohou

 

Ideální je, když si pracovní úkoly naplánujete aspoň den předem. Druhý den ráno už se můžete zakousnout do náročnějších věcí, které vyžadují vaši plnou koncentraci.

 

Bezmyšlenkovité skákání z úkolu na úkol vám přinese jen mnoho dalších nedotažených projektů, aniž byste kterýkoli z nich dokončili. Akutní problém se soustředěním zkuste odblokovat krátkou relaxační přestávkou.

 

K lepšímu naplánování vašich pracovních aktivit dobře poslouží i nejrůznější aplikace, např. Asana, Trello, Freelo či Base Camp. Také klasické tabule a flipcharty mají své online alternativy, namátkou třeba Miro, Mural nebo Figma. Ke sdílení a úpravě dokumentů můžeme doporučit dnes už běžné GoogleDocs. A k zaznamenávání toho, kolik jste nad konkrétním úkolem strávili času, se skvěle hodí třeba Toggl.

 

 

Odpočinek

 

Zní to jako klišé, ale zdravá a vyvážená strava je základem toho, aby vaše tělo mohlo správně fungovat (i při práci z domova).

 

Budeme se opakovat, ale přepínání z pracovního do nepracovního režimu, kam patří i přestávky na jídlo, je při práci z domova důležité. Váš mozek dostává jasný pokyn, že odpočíváte nebo jíte. Nahnat nějaký ztracený čas hltáním jídla u počítače není ten nejlepší přístup.

 

Vyrazte do oblíbené restaurace v okolí. Pokud si vaříte doma, jezte tam, kde jste zvyklí – nejlépe u jídelního stolu. Abyste se nezdržovali přípravou oběda v pracovní době, nachystejte si třeba jídlo den předem nebo si ho prostě objednejte až domů.

 

Home office neznamená práci nonstop. Při dlouhodobé práci z domu je kontakt s ostatními lidmi, přáteli a rodinou důležitý dvojnásob. Odpočinete si a čerpejte inspiraci.

 

 

Internet s Ajťákem na příjmu

 

To nejdůležitější jsme si nechali nakonec. Předpokladem plnohodnotné práce z domova je totiž spolehlivé internetové připojení. Zkuste si online ověřit, jaký internetový tarif můžete získat u nás. Všechny naše služby jsou bez závazku. Věříme totiž ve svobodu a férový přístup.

 

Využít můžete i naši novou službu Ajťák na příjmu. Náš expert vám po telefonu poradí se vším, co se točí kolem technologií i elektroniky u vás doma. Ať již jde o různé aplikace, instalaci, problém s počítačem či televizí, zapomenutým heslem, e-mailem apod.