Bezpečnostní desatero online prostředí

Už od mala nám rodiče vtloukali do hlavy, že nemáme otevírat dveře cizím lidem, že peníze si máme rozdělit do více kapes a že pokud možno nesmíme ztrácet klíče od bytu. Tyto zdánlivě samozřejmé věci však mnoho lidí v online prostředí, tedy při používání počítače, smartphonu nebo tabletu, stále nedodržuje.

 

Podle závěrů Policie ČR prezentované na konferenci CIO Agenda 2022 patří k nejčastějším typům útoků proti běžným uživatelům internetu podvodné online inzeráty a falešné e-shopy. Oblíbenými nástroji kyberzločinců jsou také phishing (hromadné podvodné e-maily), vishing (podvodné telefonáty) a smishing (podvodné SMS zprávy) – nejčastěji s cílem získat citlivé osobní údaje, jako jsou přístupy k různým internetovým službám nebo elektronickému bankovnictví.

 

Podle Agentury Evropské unie pro kyberbezpečnost (ENISA) jsou hrozby v této oblasti stále na vzestupu a netýkají se pouze jednotlivců, ale bohužel i státní správy nebo kritické infrastruktury.

Doslova každých několik sekund se někdo z nás v online prostoru stane obětí kybernetického útoku. Útočníci počítají s tím, že jednotlivci se často méně chrání a úroveň zabezpečení je pochopitelně nižší než u velkých firem. A právě kvůli stále většímu množství osobních údajů v telefonech a počítačích máme hackerům co nabídnout.

 

K tomu, abyste se pohybovali na internetu bezpečně, nepotřebujete odborné znalosti. Stačí se řídit tímto desaterem (bez nároku na úplnost):

 

1) Hlavní zásadou je neklikat bezhlavě na každý odkaz nebo aplikaci. Tato zásada platí dvojnásobně na webech s erotickým obsahem.

 

2) Pokud jste notoričtí klikači, pořiďte si do mobilu nebo PC kvalitní antivir, který dokáže internetové hrozby filtrovat a odrážet. Pamatujte však na to, že ani sebelepší antivirový program nebo firewall vás neochrání před vámi samotnými. V jednom zařízení stačí mít nainstalovaný pouze jeden antivirus.

 

3) I když to může být otrava, pravidelně aktualizujte operační systém i aplikace na všech svých zařízeních. Aktualizace nejsou samoúčelné, ale řeší právě bezpečnostní díry nebo přidávají nové funkce.

 

4) Při surfování na veřejné WiFi síti nezadávejte žádné osobní údaje. Nikdy nevíte, kdo WiFi síť provozuje, a hlavně jak je zabezpečená proti malwaru, tedy proti „virům“, resp. nejrůznějším škodlivým aplikacím.

 

5) Domácí WiFi síť zabezpečte dostatečně silným heslem – tedy při tvorbě hesla kombinujte velká a malá písmena s číslicemi.

 

6) Pokud je to jen trochu možné, používejte při placení Apple/Google Pay. Tyto bezpečné, a hlavně jednoduché způsoby nahrazují plastovou platební kartu kartou virtuální, kterou si nahrajete do svého telefonu a pomocí bezdrátové technologie NFC zaplatíte lístky do kina, rodinný nákup nebo si objednáte novou televizi ve svém oblíbeném e-shopu.

 

7) Do smartphonu nestahujte aplikace mimo oficiální obchody – Android zařízení mají Obchod Play, Apple zařízení zase App Store. Stahovat z jiných zdrojů se vám může doslova nevyplatit. Škodlivý software mohou obsahovat i fotky, audio nebo video soubory, nejčastěji pak komprimované složky (.zip, .rar), které si stáhnete do počítače nebo mobilu. Stojí za to je oskenovat antivirem.

 

8) Na inzertních portálech si ověřte, zda profil, se kterým chcete obchodovat má nějakou historii a případně reputaci. Často můžete narazit na falešné profily, které vyžadují platbu přes jakýsi odkaz. Nejlepší, co můžete v takové situaci udělat, je na nic neklikat a ukončit s dotyčným veškerou komunikaci.

 

9) Dejte si pozor i na nevyžádané e-maily, může se jednat o phishing. Útočníci bohužel už umějí odesílat maily i jménem lidí, které znáte. Proto se vyplatí při nejmenším podezření zkontrolovat i samotnou e-mailovou adresu odesílatele. Zapamatujte si, že banky, pojišťovny, pošta ani policie po vás NIKDY nebudou vyžadovat osobní údaje ani důvěrná uživatelská data po e-mailu. Pokud si nejste jistí, ověřte si zprávu v dané organizaci osobně nebo po telefonu.

 

10) Nikdo z nás si nepamatuje všechna hesla, která dnes vyžadují webové i mobilní aplikace. A bohužel máme tendenci řešit tento problém nalepovacími papírky, které se povalují po (pracovním) stole. Místo toho raději vyzkoušejte aplikaci Password Manager (nebo podobnou plnící stejnou funkci), která si všechna hesla bude pamatovat za vás.

 

 

Tip na závěr

 

Pokud se chcete v kyberbezpečnosti více zdokonalit nebo otestovat své znalosti, vyzkoušejte online kurz, který připravil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

 

 

Internet s Ajťákem na příjmu

 

Už víte, jaké jsou zásady kyberbezpečnosti, ale nejste spokojeni s kvalitou svého internetového připojení? Zkuste si online ověřit, jaký internetový tarif můžete získat u nás. Všechny naše služby jsou bez závazku. Věříme totiž ve svobodu a férový přístup.

 

Využít můžete i naši novou službu Ajťák na příjmu. Náš expert vám po telefonu poradí se vším, co se točí kolem technologií i elektroniky a můžete se ho zeptat i na další tipy pro bezpečné brouzdání na internetu.